O autorze
"Pozytywne nastawienie być może nie rozwiąże wszystkich twoich problemów, ale zdenerwuje wystarczająco wiele osób, żebyś doszedł do wniosku, że warto czynić ten wysiłek." Herm Albright

Jednolity europejski patent - groźniejszy niż ACTA

Fot. teh Interwebz
Kryzys zafundowały nam całkiem rozsądne założenia posunięte do absurdu tracącego patologią. W podobnym kierunku zmierza sprawa jednolitego europejskiego patentu. Pomysłu który jest szkodliwy sam w sobie - a dla Polaków w szczególności.

Powody dla których Polscy przedsiębiorcy - zwłaszcza działający na rynku nowych technologii, mogą się udławić tym "ułatwieniem" wylistował już Dziennik Internautów.

- procedury nadawania i kontroli patentu nie będą się odbywać w języku polskim;
- nagle pojawi się na rynku wiele "nowych" patentów, należących także do firm spoza UE;
- polski przedsiębiorca, który zostanie oskarżony o naruszenie patentu, będzie odpowiadać przed sądem zlokalizowanym poza Polską w języku obcym i w oparciu o obcojęzyczny materiał dowodowy.


Jednak to jest tylko preludium prawdziwych kłopotów, jakie pojawią się, gdy analogicznie do USA "wojny patentowe" staną się wygodnym - zwłaszcza dla dużych podmiotów - sposobem na prowadzenie wojny pozycyjnej z konkurentami i eliminowanie mniejszych firm nim staną się zagrożeniem.

Zwraca na to uwagę Business Centre Club:

Dodatkowo należy zasygnalizować, iż jednolitą ochronę patentową np. w Polsce (czy w innych krajach UE) będą mogły uzyskać nie tylko państwa UE, ale i inne podmioty z całego świata – szczególnie aktywne w obszarach nowoczesnych technologii, co może zdecydowanie negatywnie wpływać na rozwój polskiej innowacyjności oraz konkurencyjności ograniczanej ogromną liczbą patentów, które "nagle" mogą obowiązywać i hamować skutecznie rozwój polskich firm.


A teraz posłuchajcie, jak wygląda sytuacja w USA, której "przeszczep" chce najwyraźniej poprzeć nasz rząd.

Tamtejszy system patentowy zaowocował fenomenem trolli patentowych - firm zbierających wszystkie możliwe patenty i utrzymujących się jedynie z pozywania firm, które faktycznie coś robią, produkują. Czyli - nie bójmy się słów - fenomenem pasożytów patentowych wymuszających odszkodowania i opłaty licencyjne.

Trudno się przed nimi obronić, gdyż patentowane jest wszystko jak leci i nawet banalne elementy interfejsu użytkownika mogą stać się celem ataku. A młodych firm rozkręcających biznes najczęściej nie stać na długie prawne batalie, a fizycznie nie są w stanie zweryfikować czy jakiś element ich projektu nie narusza jednego z dziesiątek, setek tysięcy zarejestrowanych patentów.

Wzorem patentowych trolli, grube ryby takie jak Google, Microsoft, Apple, HP, Motorola, Nokia etc. również budują gigantyczne portfolio patentów - często przejmując całe firmy, aby je rozbudować (np. kupno Motoroli przez Google).

Wykorzystują je na dwa sposoby. W walce z pełnoprawna konkurencją, czego sztandarowym przykładem jest fakt, że Microsoft pobiera opłaty licencyjne za każdy wyprodukowany telefon z "darmowym" Androidem, czy też patentowe "pakty o nieagresji" popularne w tej branży. Sposób drugi, to eliminacja młodych, potencjalnie niebezpiecznych firm za pomocą gróźb prawnych i opłat licencyjnych - na podstawie patentowego portfolio, którego mniejsi przeciwnicy nie posiadają.

Tak jak sugeruje BCC - wraz z wprowadzeniem jednolitego patentu, wszystkie wspomniane grube ryby, patentowe trolle będą w stanie atakować również Polskie firmy, które nie mają w tym momencie żadnej możliwości obrony - z braku know-how, patentowych portfolio (jako broni odstraszającej) i często pieniędzy by angażować się w prawne batalie na obcym terenie.

Rozumiem, że "ochrona praw", "wspieranie innowacyjności" etc. to fajne hasła. Ale może ktoś z naszej rządowej wierchuszki sprawdzi co się za nimi kryje, zanim z ignorancji wpakuje nas w bagno patologii, którą stał się system patentowy na świecie. Patologii, która innowacje tłamsi i sprzyja jedynie pasożytom i mocno osadzonym na rynku firmom, ze sztabami prawników. W żadnym wypadku tworzącym coś nowego od podstaw.
  • ZOBACZ TAKŻE:
  • ACTA
Trwa ładowanie komentarzy...